IPA 2017 | Honorable Mention

IPA 2017 Photography Award

Honorable Mention

2017 International Photography Awards; Deeper Perspective Category; Honorable Mention


2017 İpa Uluslararası Fotoğraf Ödülleri; Derin Perspektif Kategorisi; Şeref Mansiyon

Syrian childs playing at Goldenhorn | IPA Honorable Mention | Mustafa Turgut

Haliç’te oynayan Suriyeli Çocuklar

Suriyeli göçmenlerin çocukları Haliç’in iki yakasını birbirine bağlayan metro köprüsünün altında denizin tadını çıkarıyorlar.

Haliç’in güney yarısı düşük gelirli Türklerin yaşadığı yer. Bu bölge denize çok yakın olduğu için yaz aylarında nem ve sıcaklık nedeniyle oldukça bunaltıcıdır. Bu yüzden yaz aylarında bu bölgede yaşayan insanlar genellikle vakitlerini Haliç kıyılarında geçirirler. Türkiye’ye kaçak olarak gelen Suriyeli göçmenlerin bir kısmı bu bölgede yaşıyor. Çünkü bu bölgede terk edilmiş birçok bina var. Suriyeli göçmen aileler, bu terk edilmiş binalarda çevreye göre nispeten düşük kiralar ödeyerek barınmaya çalışıyorlar.

Haliç, geçmişte endüstriyel atıklar ve geçmişte evsel atıklar nedeniyle yüksek miktarda kirliliğe sahipti. 20 yılı aşkın süredir belediye Haliç’i bu atıklardan temizlemek için mücadele ediyor. Ancak yağmurlarla gelen şehir suları yeniden kirliliğe neden oluyor. 40-50 yıl önce oldukça temiz ve kumsal olan bu bölgede şimdilerde denize girmek hala tehlikeli. Haliç’teki deniz trafiğinin bir kısmı bu bölgeden çıkıyor ve irili ufaklı tekneler tarafından kullanılıyor. Kirlilik ve tekne trafiği nedeniyle bu alanda yüzmek yasak ve tehlikeli.

Ancak bölgede yaşayan çocuklar tehlikeye aldırmadan yüzmeye devam ediyor ve tehlikeyi durumu umursamıyor. Sıcak yaz aylarında çocukların tek eğlence kaynağı olan bu kirli ve tehlikeli denizde oynamaları ailelerince de çok umursanmıyor. Fotoğraflardaki çocuklar Suriyeli göçmen çocuklar Türkçe bilmiyorlar ve işaret diliyle iletişim kuruyoruz.