Fine art baskı atölyemiz hizmetinizde | inplato

Sergi baskıları ve sanatsal çalışmalarınız için gerçek sanatçıların tercihi, “fineart  sanatsal baskı” atölyemiz hizmetinizde..

Giclee Baskı nedir?

FineArt Baskı, Sanatsal Baskı veya Giclee Baskı tanımlamalarının hepsi müze ve galeri kalitesi baskısını ifade etmek için kullanılırlar.

Müze ve galeri standartlarında, yüksek renk doğruluğu ve eşine rastlanmaz çözünürlüğüyle gerçek renklerde görüntüler sunar. Dünya çapındaki müze ve galeri standardında üretim yapan stüdyoların tercihi olan bu yöntem; kağıt yüzeyine milyonlarca mürekkep damlasının püskürtülmesi prensibiyle çalışır. Mükemmel detay zenginliği ve yumuşak renk geçişleriyle diğer baskı yöntemlerinden daha gerçekçi baskılar ve röprodüksüyonlar elde edilmesini sağlar. Fotoğraf ve röprodüksüyonlarınız, hakettiği titizlikle baskıya dönüşür. 

Renk Yönetimi ve Kalibrasyon

Mekan aydınlatması da dahil tüm değişkenlerin kontrol altında olduğu atölyemizde kullandığımız renk yönetimi ve kalibrasyon sistemimiz, monitörde gördüğünüz görüntü ile baskı sonucu arasındaki farkı minimize ederek kusursuz baskılara ulaşmamızı sağlar.

BASKI TÜRLERİMİZ

Kağıt Baskılar: Hahnemühle Photo Paper kağıtlar (HPP) plastik tabanlı standart fotoğraf kağıtlarıdır. Hahnemühle Fine Art kağıtlar ise (HFA) müze sınıfı arşivsel kağıtlardır. Baz materyalleri, pamuk, alfa seluloz, bambu, sabırotu veya kenevir liflerinden oluşur. Baskılarımızın tümüne koruyucu özel sprey uygulaması yapılmaktadır.

Kanvas Baskılar: Hahnemühle Fine Art kanvaslar, asitsiz poly-cotton tabanlı müze sınıfı arşivsel kanvaslardır. Kanvas baskılarımızın tümüne özel koruma verniği uygulaması yapılmaktadır.

Sandviç Baskılar: Diasec, diplex veya perpex diye bilinen sandviç paneller; fotoğraf baskısının üzerine özel pleksi; arkasına da isteğe göre aluminyum levha veya kompozit, foreks veya SmartX gibi destek materyali uygulamasıyla elde edilir. Diasec üretiminde parlak (gloss) kağıtlar kullanılmaktadır. Panellerin tümünün arkasında aluminyum kasnak uygulaması yapılır.

Baskı makinemiz 110 cm. Canon ipf 8400, Lucia EX su bazlı pigmentlerle 100-300 yıl ömürlü asitsiz Hahnemühle kağıtlar kullanıyoruz. HFA Dokulu, dokusuz pamuk kağıtları, pamuk kanvasları ve  HPP plastik tabanlı kağıtları sürekli stoğumuzda tutuyoruz.

SUNUM MATERYALLERİ

Aluminyum destekli asitsiz fotoblok, asitsiz laminasyon asitsiz akrilik ve mineral cam aluminyum, asitsiz kompositler ve hibrit destekleme malzemeleri seçeneklerimiz arasında. Diasec panellerde ithal pleksi ve kompozit materyallerini kullanıyoruz. Fotoalbüm, fotokitap ve presentasyon dosyalama seçeneklerimiz, tual şaseleme, zengin ithal ve yerli çerçeve çeşitleri ile tüm ihtiyaçlarınız için çözüm önerimiz var.

Tam donanımlı stüdyomuzda; ressam, illüstratör ve multidisipliner sanatçılar için yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve röprodüksüyon hizmetlerimizi de aynı hassasiyetlerle sağlıyoruz.

DOĞRU BASKI İÇİN ÖNERİLER

Doğru baskı elde etmek için üç adım vardır;

  • Kalibre edilebilir IPS monitör kullanmak
  • Monitörün kalibrasyonunu kontrol altında tutmak
  • Baskı için icc profili kullanmak

Eserinizin doğru renk röprodüksüyonunu elde etmek için birinci kural, renk referansını doğru verecek kalibre edilebilir IPS panelli monitörle çalışmaktır. Çünkü standart panelli monitörlerde, monitörün yapısından dolayı, görülen renkler baskıda elde edilemez. IPS panelli monitörler profesyonel ihtiyaçlara göre tasarlandıklarından panel yapıları standart monitörlerden farklıdır. IPS (in plane swithing) panelli monitörler, tüm görüş açılarında doğru renk üretimi sağlamak üzere tasarlanmış kalibre edilebilir monitörlerdir ve yaratıcı profesyoneller için bugünün teknolojisinde mümkün olan en iyi renk simulasyonunu sağlarlar.

İkinci kural sahip olduğunuz monitörün kalibrasyonunu sürekli kontrol altında tutmaktır. X-rite, Datacolor gibi firmaların kalibratörleri artık ulaşılabilir fiyatlara edinilebilir. Böylelikle dosyalarınızın çalışma akışını renk yönetimi olan bir platformda yapmaya başlarsınız.  

Üçüncü ve en önemli kısım ise; baskı dosyalarını çalışırken, baskı kağıdına karar vermiş olmanız ve kağıdın renk profilleriyle çalışmanızdır. Kalibre edilmiş IPS bir monitörünüz olsa bile icc profili kullanmadan baskıya göndereceğiniz dosyalarda, sürpriz renklerle karşılaşabilirsiniz. 

Renk yönetimi adımlarını doğru yapmak sürpriz renk hatalarının ve ilave renk rötuşlarının önüne geçecektir. Çalışmanızı daha kontrollü yapabilmek için kağıt seçiminizi yaptıktan sonra bizden ihtiyacınız olan renk profilini (icc) isteyebilirsiniz. Ya da Hahnemühle indirme sayfasından indirebilirsiniz.

Neden profil kullanılmalıdır?

Baskıda kullanılan renk profilleri bilgisayarınızda kullanılan standart monitör ve jenerik profillerden farklı olarak kullanılacak kağıt hamuru ve renk karakterine göre özel olarak üretilir.

Dosyanızla birlikte fotoğraf makinesinden veya dijital cihaz yoluyla üretilmiş dosyalar temel olarak sRGB veya AdobeRGB renk uzayı ile birlikte gelirler. Dosyanızın temel ayarlarını (kontrast, keskinlik vb.) ve renk rötüşlarını yaparken özel bir renk uzayı tercih etmiyorsanız bu profillerle çalışmaya devam edersiniz. Dosyanız photoshop’a geldiğinde bu iki profile bir de ProfotoRGB eklenir ve seçeneklerini üçe çıkar.

Bir çok fotoğrafçı AdobeRGB ve ProfotoRGB ile dosyasını çalışmanın mümkün olan en iyi renk röprodüksüyonuna imkan vereceğini düşünerek dosyalarını bu jenerik profiller ile çalışırlar. Bu düşünce teorik olarak doğrudur. Fakat fotoğrafını sadece dijital olarak kullanılacaksa doğrudur. İş baskı aşamasına geldiğinde durum baştan sona değişir; fotoğrafınızı kağıt ve baskı yöntemine göre doğru profil ile eşleştirmeniz gerekir. Jenerik profiller (sRGB, AdobeRGB, ProfotoRGB) ile kağıt profilleri arasındaki renk uzayı aynı değildir. Kağıt profillerinin renk uzayları daha dar bir uzayı kapsarlar. Bu sebeple de hangi jenerik profili kullanırsanız kullanın, eğer bir kağıda baksı yapacaksanız dosyanızın taşadığı renk gamutu baskı profiline dönüştüğünde renk kaybedecektir.

Bu durum aslında bir problem değildir. Kağıt ve monitörlerin renk uzaylarının farklılığıdır. Doğru yöntem; baksı yapılacak kağıdı daha fotoğrafın renk rötuşlarını yapmaya başlamadan önce saptamak ve o kağıdın renk profilini fotoğrafa atayarak çalışmaktır. Kağıt profili atanmış bir fotoğrafta tüm kayıpları önceden görüp rötüşlamanız mümkün olacaktır. En çok dikkatli olunması gereken nokta; renk yönetimi adımlarının tamamını tamamlamış olmamız gerekliliğidir. 

Eğer renk yönetimi konusunda deneyimli değilseniz veya kağıt konusunda karar vermemişseniz en doğru yaklaşım dosyayı sRGB profili ile çalışmaktır. Biz baskı sırasında getirdiğiniz dosyayı, kullanılacak kağıda uygun doğru profil ile eşleştiririz. Bu durumda renk rötuşları, dosyanıza en uygun şekilde sizden de onay alınarak tarafımızdan yapılır. 

Fotoğrafik renk yönetimi konusunu daha derinlemesine incelemek isterseniz aşağıdaki sitede tüm adımlar tek tek anlatılmaktadır.


Daha detaylı bilgi için ziyaret edebilirsiniz..  Color Management Guide